30.03.2016

Поширені запитання

1.Скільки потрібно посадкового матеріалу на 10 сотих?

— На одну сотку норма висіву 12кг (зубок, однозубка), на 10 соток – 120кг. Повітряних кульок на 10 соток потрібно близько 4 кг.

2.Яка врожайність?

— Середня врожайність сорту Любаша 1:7, тобто на 1 сотку саджаємо 12кг*7=84кг. Є і такі господарства, які показують врожайність 1:10, але це залежить від таких факторів як: погодні умови, вчасні прополки, вчасне внесення добрива, сівозміна та сама родючість землі.

3.Який прибуток з 10 сотих?

— Прибуток може коливатися від 10 000грн. і більше, тобто в середньому 1000грн. з сотки, на це впливає такий чинник як врожайність, та час продажу ( літом у всіх є часник, отже ціна на нього нижча,  зимою ціна дорожча, отже и прибуток може бути більшим)

4.Як саджати часник на великі площі?

— Існує багато механізованої техніки яка допоможе саджати, але в неї є свої недоліки, а саме техніка не розрізняє верх та низ часнику і може посадити його вверх ногами, що є недопустимим. Тому наш досвід показав наступний спосіб посадки на велику площу, трактором пишемо лунки (борозни) і наймаємо людей, які в ручну тикають та загортають. Цей спосіб буде довшим та на перший погляд дорожчим, але буде найкраща схожість, що з головою перекриє оплату робочої сили.

5.Чому жовтіє часник?

Листя часнику пожовкли… Таке явище, на жаль, не рідкість на наших городах. Чому жовтіє часник? Як запобігти це явище? Що робити? Може, це хвороба? Тоді, чим обробити? А може бути йому чогось не вистачає? Як і чим підживити? Зазвичай ми бачимо, що листя часнику починають жовтіти з кінчиків. Потім це пожовтіння збільшується, відповідно затримується розвиток рослини, цибулини формуються меншого розміру. Причини можуть бути різні.

Зміст:

 • Що робити після весняних заморозків
 • Хвороби часнику
 • Підживлення часнику
 • Строки посадки часнику
 • Шкідники часнику: цибульна муха, стеблова цибульна нематода

По-перше, листя часнику озимого жовтіють ранньою весною, після того, як він потрапляє під сильний заморозок. Це одна з причин.

По-друге, це може статися, якщо цибулина заражена яким-небудь грибковим захворюванням.

Це тільки дві причини. Вони як би очевидні, ми можемо самі визначити причину пожовтіння листя часнику. Вранці прокинулися, а на траві іній, калюжки затяглися тонким льодком. Або висмикнули цибулину і побачили, що на дінці, корінці почорніли, з’явилася цвіль.

Що робити після весняних заморозків

Якщо часник прихопило легким морозом, був заморозок, то бажано відразу ж обробити його, обприскати листя розчином будь-якого стимулятора – НВ-101, Епін, Циркон й інші.

Хвороби часнику

На самому початку я говорила про те, що часник може жовтіти від грибкових захворювань. Вони можуть бути причиною появи жовтих листків. Лікувати фузаріоз, бактеріальну гниль складно – легше попередити. Що робити? Перед посадкою зубки треба було продезінфікувати – залити слабо-рожевим розчином марганцівки, або препаратом «Максим», або препаратом «Фітоспорин» на 15-25 хвилин. Якщо ж ви не зробили це перед посадкою, то можна для профілактики полити грядки цими розчинами.

Але іноді таких явних ознак причини пожовтіння не спостерігається. Заморозків не було, корінець на цибулині чистий. Що ж відбувається? Що робити? Чим обробляти? А може треба підгодувати?

Підживлення часнику

Одна з причин, чому жовтіє листя – це нестача поживних елементів. Найчастіше, йому не вистачає азоту або калію. Що робити? Для підгодівлі можна використовувати мінеральні або органічні добрива.

Прорыхлите акуратно міжряддя. Зробіть неглибокий (1-2 см) борозенку. Насипте (посійте) туди гранульовані добрива, наприклад, сечовину (карбамід) або яке-небудь комплексне мінеральне добриво. Присипте гранули землею. Після цього рясно полийте всю грядку, щоб добриво розчинилося, так як будь-які рослини засвоюють поживні речовини тільки в розчиненому вигляді. Після цього можна замульчувати мокру грядку сухою землею або компостом, щоб ґрунт, як можна довше залишалася вологою.

Це один варіант застосування мінерального добрива на грядці.

Другий варіант. Розчиніть спочатку сухе мінеральне добриво у воді (1 столова ложка сечовини або Фертики Люкс на 10 літрів води), полийте. Витрата — 10 літрів розчину на 1 кв. м. Цей варіант навіть краще, так як рідке добриво відразу потрапляє до коренів рослин.

Що ще можна зробити? Можна зробити позакореневу підгодівлю. Особливо вона корисна для молодих рослин. Можна підгодовувати комплексним мінеральним добривом або сульфатом калію, якого також часто не вистачає часнику. Норма сульфату калію – 1 чайна ложка на 1 літр води. Налаштуйте свій обприскувач на дрібний розпил і обприскати рясно всі листочки. Робити це треба ввечері при суху безвітряну погоду, щоб крапельки живильного розчину потрапили на листя, не висохли на вітрі, а повністю вбралися.

З органічних добрив для підживлення я використовую настій з скошеної зеленої трави або бур’янів, з додаванням деревної золи. Як зробити таке зелене добриво, я докладно розповіла у статті «Помідори – чим підживити і які бувають підживлення». Розчином цього рідкого «зеленого добрива» можна поливати рослини під корінь або робити позакореневе підживлення.

Терміни посадки часнику

Є ще одна причина, чому листя жовтіє. Це недотримання строків посадки. Початківці городники часник висаджують рано восени, наприклад, на початку вересня. А висаджувати його потрібно приблизно за два-три тижні до настання стійких холодів. Для Краснодарського краю це листопад, для середньої смуги – кінець вересня-жовтень. Чому так? Він повинен встигнути тільки вкоренитися, але не піти в зростання. Якщо ми його посадимо рано восени, то навесні – після сходу снігу — будуть з’являтися жовті листя. Просто вони підмерзли.

Шкідники часнику: цибульна муха, стеблова цибульна нематода

До пожовтіння листя часнику можуть призвести шкідники. Огляньте уважно рослини. Ви помітили біля основи листя маленьких черв’ячків. Це личинки цибулевої мухи. Як позбутися? Чим обробити? Позбутися від них можна за допомогою сольового розчину. Для цього беремо 200 г кухонної солі, розводимо її в 10 літрах води. Цим розчином проводимо обприскування. Черв’ячки пропадуть.

Причиною того, що листя часнику пожовкли, може бути стеблова цибульна нематода. Це, мабуть, найбільша неприємність. Боротися з нею марно. Може жити у ґрунті, без води, їжі 8-10 років.

Як виглядає заражене рослина? Рослина починає чахнути. Листя світлішають, скручуються, цибулина з тріщинами починає гнити. Викопайте одну головку з пожовклими скрученими листям. Якщо вона пошкоджена нематодою, то на дінці цибулини будуть гнилі корінці і білий або рожевий наліт — це маленькі черв’ячки, яких можна розгледіти тільки через лупу з 10-20-кратним збільшенням – вони 1,5 мм завдовжки і 0,5 мм завтовшки. Білий або рожевий наліт на дні цибулини — це скупчення шкідника. Що робити? Такі рослини доведеться знищити. В наступному році часник, цибулю садіть на інший грядці.

Чим обробити? В даний час немає ефективних засобів боротьби з нематодою. Рекомендується перед посадкою витримати зубки часнику в гарячої (40-45°С) воді не менше 2-х годин або 3%-му розчині кухонної солі – 25-30 хвилин при температурі 20-22°С. Така обробка не знищить нематоду повністю, але значно знизить її кількість, стримає поширення шкідника. В майбутньому поставтеся уважніше до відбору посадкового матеріалу.

Нематода любить кислі грунти. Тому заражений ділянку розкистити вапном або доломітовим борошном. Нематода живе в рослинних залишках, грудочках землі. На заражених ділянках посійте чорнобривці й нагідки (календула). Чорнобривці й нагідки приваблюють своїм запахом нематоду вона йде на цей запах, присмоктується до коріння, а сік цих рослин для неї отруйний і вона гине.

Давайте, тепер підіб’ємо підсумок, коротко перерахуємо причини, чому часник може пожовтіти.

 • Сходи потрапили під заморозки.
 • В ґрунті не вистачає основних поживних елементів – азоту, калію.
 • Занадто рано посадили -він почав рости до настання холодів.
 • Посадковий матеріал або грунт заражені спорами патогенних грибів або стеблової цибулевої нематодою.
 • Личинки цибулевої мухи пошкодили.
 • Посуха, недостатні поливи, щільна грунт можуть також бути причиною пожовтіння.

Визначивши причину, чому ваш часник жовтіє, ви зможете самі відповісти на питання – що робити, чим обробити і підгодувати.

 

6.Скільки років підряд можна саджати часник на одному місці?

— Не більше двох років, більше буде важко уникнути зараження ґрунту нематодою.  Для очищення ґрунту від нематоди висаджувати чорнобривці. Краще робити це суцільним посівом, щоб покрило ділянку наче килим.

7.Фракціі часнику

— Часник поділяють на 3 фракції, мілкий до 30г., середній 30-50г., та великий від 50г. Також хочу зазначити що для посадки найкраще співвідношення кількості посадкового матеріалу та врожайності, це висаджувати середню фракцію. А мілкий та великий продавати.

8.Полив

У період вегетації часнику потрібен полив. За 20-25 днів до збирання врожаю поливи припиняють, бо часник набере в себе багато вологи та будуть проблеми з сушінням та зберіганням. Так врожайність буде більшою, але це цікаво при умові продажу його з поля, тобто зразу після збору. Якщо ви плануєте зберігати ( з метою продажу дорожче), то полив не дає суттєвих переваг, протягом двох місяців часник віддасть вологу, яку ви дали йому поливом.